APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KONFISKUOTŲ AR KITAIP VALSTYBEI PERDUOTINŲ GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ PAĖMIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. gegužės 3 d. Nr. AD1-125

Vilnius

 

Vadovaudamasi Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. D1-277 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų reorganizavimo“, 16.7 papunkčiu:

1. T v i r t i n u pridedamą Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų paėmimo tvarkos aprašą.

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2022 m. gegužės 10 d.

 

 

Direktorius pavaduotoja,

atliekanti direktoriaus funkcijas                                                                               Jūratė Rūkštelienė

 

PATVIRTINTA

Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos direktoriaus

2022 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. AD1-125

 

KONFISKUOTŲ AR KITAIP VALSTYBEI PERDUOTINŲ GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ PAĖMIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų paėmimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (toliau – Departamentas) aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų (toliau – Pareigūnai) veiksmus, rengiantis atlikti ir atliekant patikrinimus dėl galimai neteisėtai laikomų, naudojamų ir disponuojamų laukinių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų,  konfiskuotinų ir konfiskuotų laukinių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų paėmimo ir tolimesnio naudojimo.

2.    Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Konfiskuotinas gyvūnas, jo dalis ar gaminys iš jo  – neteisėtai laikomas, gabenamas ar naudojamas (disponuojamas) laukinis gyvūnas, jo dalis ar gaminys iš jo, kurį paima Pareigūnas, pradėjęs administracinio nusižengimo teiseną Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka ir kurio konfiskavimas numatytas pagal Lietuvos Respublikoje galiojančius teisės aktus.

2.2. Konfiskuotas gyvūnas, jo dalis ar gaminys iš jo – administracinio nusižengimo byloje įsiteisėjusiu nutarimu priverstinai ir neatlygintinai valstybės nuosavybėn paimtas laukinis gyvūnas, jo dalis ar gaminys iš jo.

2.3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatyme, Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

PASIRENGIMAS ATLIKTI PATIKRINIMĄ DĖL GALIMAI NETEISĖTAI LAIKOMŲ, GABENAMŲ IR NAUDOJAMŲ (DISPONUOJAMŲ) LAUKINIŲ GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ

 

3Prieš atlikdami patikrinimą Pareigūnai įvertina gautą informaciją apie galimai neteisėtai laikomą, gabenamą ar naudojamą (disponuojamą) laukinį gyvūną, jo dalį ar gaminį iš jo ir, esant būtinybei, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 21 straipsnio nuostatomis, kreipiasi į apygardos administracinį teismą dėl leidimo Pareigūnams patekti į gyvenamuosius ar negyvenamuosius pastatus ar kitas teritorijas, kur yra laikomi gyvūnai, ir atlikti patikrinimą, paimti visą su tikrinimu susijusią informaciją ar įrodymus.

4Jei yra duomenų, kad gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų, laikymo, gabenimo ar naudojimo (disponavimo) vietoje gali būti nepilnamečių asmenų, patikrinimą planuojantys atlikti Pareigūnai kreipiasi į vaiko teisių apsaugos tarnybas dėl atsakingo pareigūno dalyvavimo atliekant patikrinimą, kad, esant būtinybei, būtų užtikrintos nepilnamečių asmenų teisės.

5.  Jei turima informacijos, kad konfiskuotini laukiniai gyvūnai yra sužaloti, sergantys ar tokie gyvūnai, kurių be specialiųjų žinių ir praktikos negali apžiūrėti, patikrinti ar paimti patys Pareigūnai, dėl gyvūnų paėmimo, migdymo, gyvūnų būklės įvertinimo, mikroschemų nuskaitymo, gyvūnų gabenimo, veterinarinės pagalbos ar veterinarinių paslaugų jiems suteikimo ar kitų atvejų Pareigūnai kreipiasi į veterinarijos gydytoją ar kitą paslaugą teikiantį specialistą.

6.  Pareigūnas, gavęs informaciją apie neteisėtai laikomą, gabenamą ar naudojamą (disponuojamą) konfiskuotiną laukinį gyvūną, elektroniniu paštu kreipiasi į Departamento Aplinkos kokybės departamento Gamtos išteklių apsaugos skyrių (toliau – GIAS) dėl galimybių konfiskuotiną laukinį gyvūną patalpinti į tolesnio jo saugojimo / laikymo vietą. Pareigūnas, atlikęs informacijos apie neteisėtai naudojamą konfiskuotiną laukinį gyvūną patikrinimą ir jai pasitvirtinus, pateikia GIAS visą informaciją apie neteisėtai naudojamą konfiskuotiną laukinį gyvūną (rūšies pavadinimą lietuvių ir lotynų kalba, skaičių, lytį, amžių, mikroschemos Nr. (jei tokia yra), laukiniam gyvūnui suteiktas veterinarines paslaugas ir kitą informaciją).

7.    GIAS, elektroniniu paštu iš Pareigūno ar iš Pranešimų priėmimo tarnybos gavęs informaciją apie konfiskuotiną laukinį gyvūną dėl galimybių jį perduoti laikinai laikyti / saugoti, nedelsiant kreipiasi į gyvūnų globėją ar kitą gyvūnų laikytoją, galintį laikinai laikyti paimtą gyvūną, kol bus priimtas ir įsiteisės procesinis sprendimas dėl gyvūno konfiskavimo.

 

III SKYRIUS

PAREIGŪNO TEISĖS IR PAREIGOS ATLIEKANT PATIKRINIMĄ DĖL GALIMAI NETEISĖTAI LAIKOMŲ, GABENAMŲ IR NAUDOJAMŲ (DISPONUOJAMŲ) GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ

 

8.       Pareigūnas, atlikdamas patikrinimą dėl galimai neteisėtai laikomų, gabenamų ir naudojamų (disponuojamų) konfiskuotinų gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų, turi:

8.1.    surašyti reikiamus procesinius dokumentus;

8.2.    prašyti iš konfiskuotiną gyvūną, jo dalį ar gaminį iš jo, laikančių, gabenančių ir naudojančių (disponuojančių) subjektų atstovų ar įgaliotų asmenų pateikti paaiškinimus (jiems atsisakius pateikti paaiškinimus apie tai Pareigūnas pažymi patikrinimo akte ar kitame procesiniame dokumente);

8.3.    prašyti pateikti su konfiskuotinu laukiniu gyvūnu, jo dalimi ar gaminiu iš jo susijusius dokumentus (asmeniui atsisakius pateikti dokumentus apie tai Pareigūnas pažymi patikrinimo akte ar kitame procesiniame dokumente);

8.4.    prireikus, kreiptis į kitas institucijas (pareigūnus):

8.4.1. Gamtos tyrimų centrą, Lietuvos zoologijos sodą (toliau – LZS) ar kitą mokslo ir mokymo instituciją  siekiant  nustatyti laukinio gyvūno rūšį, amžių, lytį;

8.4.2. veterinarijos gydytoją, veterinarijos įstaigą siekiant nustatyti laukinio gyvūno sveikatos būklę ar suteikti laukiniam gyvūnui būtiną veterinarijos gydytojo pagalbą, gauti veterinarijos gydytojo rekomendacijas dėl laukinio gyvūno tolesnio gydymo, transportavimo galimybių ir pan.;

8.4.3. Vytauto Didžiojo universitetą ar kitas mokslo, mokymo įstaigas dėl laukinių gyvūnų genetinių tyrimų, siekiant nustatyti laukinio gyvūno hibrido kartą, ar kitų tyrimų atlikimo.

8.5     Pareigūnas, nustatęs, kad laukinis gyvūnas suluošintas ar sunkiai serga, kreipiasi į veterinarijos gydytoją, kad, vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 4 straipsnio 5 dalimi, siekiant nutraukti gyvūno kančias, iš gyvūno savininko ar laikytojo paimtas suluošintas ar sunkiai sergantis gyvūnas, neprašant gyvūno savininko ar laikytojo sutikimo, veterinarijos gydytojo sprendimu būtų nugaišintas.

 

IV SKYRIUS

KONFISKUOTINŲ, KONFISKUOTŲ GYVŪNŲ, JŲ DALIŲ AR GAMINIŲ IŠ JŲ PAĖMIMAS IR TOLESNIS NAUDOJIMAS

 

9.    Pareigūnai patys gali paimti konfiskuotiną laukinį gyvūną tik įsitikinę, kad gyvūnas nesukels grėsmės Pareigūno sveikatai.

10Paimant konfiskuotinus ar konfiskuotus laukinius gyvūnus pagal poreikį kreipiamasi į GIAS dėl tarnybinės pagalbos atlikti / organizuoti paėmimo ar gabenimo procedūras.

11.  Paimant konfiskuotinus ar konfiskuotus laukinius gyvūnus kreipiamasi į gyvūnų gabenimo, laikino laikymo, veterinarinių paslaugų teikimo ir kitas paslaugas teikiantį juridinį ar fizinį asmenį, su kuriuo Departamentas yra sudaręs paslaugų teikimo sutartį.

12.  Paimant konfiskuotinus ar konfiskuotus laukinius gyvūnus, siekiant užtikrinti viešąją tvarką, gali būti kviečiami dalyvauti policijos pareigūnai.

13Pareigūnas, paimdamas konfiskuotiną laukinį gyvūną, surašo laukinio gyvūno paėmimo / poėmio protokolą ir asmeniui, iš kurio laukinis gyvūnas paimtas, įteikia protokolo kopiją.

14.  Dėl stambių, pavojų keliančių laukinių gyvūnų, kurių be specialiųjų žinių ir praktikos negali apžiūrėti, patikrinti ar paimti patys Pareigūnai, kreipiamasi į LZS ar kitą įstaigą, prašant suteikti tarnybinę pagalbą.

15.  Pareigūnai, paimdami konfiskuotiną laukinį gyvūną, kartu paima (surenka įrodymus) su šio laukinio gyvūno sveikatingumu susijusius dokumentus: veterinarinės gyvūnų apžiūros aktus, ligos istorijas, tyrimo rezultatus, sudarytus mitybos racionus ir kitus. Jei tokių dokumentų konfiskuotino laukinio gyvūno laikytojas, gabentojas ir naudotojas (disponuotojas) nepateikia arba teigia, jog laukinis gyvūnas niekada nebuvo apžiūrėtas veterinaro, nebuvo sudaryti mitybos racionai, Pareigūnas privalo gauti iš asmens raštišką paaiškinimą, o jei asmuo atsisako pateikti paaiškinimą raštu, apie tai pažymėti patikrinimo akte arba kitame procesiniame dokumente.

16.  Konfiskuotini laukiniai gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų apskaitomi Paimtų pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių, bešeimininkio, konfiskuoto turto, daiktinių įrodymų apskaitos  žurnale.

17.  Departamento Teisės departamento Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus (toliau – ABNS) pareigūnas, įsiteisėjus nutarimui administracinio nusižengimo byloje dėl laukinio gyvūno, jo dalių ar gaminių iš jo konfiskavimo, per dokumentų valdymo sistemą GIAS pateikia nutarimą ir informaciją apie konfiskuotą gyvūną, jo dalis ar gaminius iš jo (rūšies pavadinimą lietuvių ir lotynų kalbomis, skaičių, lytį, amžių, mikroschemos (jei tokia yra) Nr., gyvūno dalies ar gaminio iš jo pavadinimą, kiekį ir kitą informaciją, susijusią su konfiskuotu gyvūnu) tolesnėms procedūroms, susijusioms su nutarimo vykdymu dėl konfiskuoto gyvūno, jo dalies ar gaminių iš jo tolesniu sutvarkymu, organizuoti.

18.  GIAS, gavęs iš ABNS Pareigūno Aprašo 17 punkte nurodytą nutarimą ir informaciją dėl galimybių konfiskuotą laukinį gyvūną, jo dalis ar gaminius iš jo perduoti tolimesniam naudojimui juridiniams ar fiziniams asmenims, parengia Departamento kreipimąsi:

18.1.  dėl gyvų laukinių gyvūnų – į Lietuvos zoologijos sodą;

18.2.  dėl negyvų laukinių gyvūnų (ir iškamšų) ar jų dalių – į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų.

19.  Išvardintoms institucijoms atsisakius priimti konfiskuotus ar kitaip valstybei perduotinus laukinius gyvūnus ar jų dalis, GIAS kreipiasi į kitas mokslo ar mokymo institucijas.

20.  Jeigu 18 punkte nurodytos institucijos atsisako priimti gyvus laukinius gyvūnus, juos galima perduoti asmenims, turintiems leidimą laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus, išduotą vadovaujantis Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėmis, arba asmenims, turintiems leidimą įkurti zoologijos sodą, išduotą pagal Leidimų zoologijos sodams įkurti išdavimo ir zoologijos sodų tvarkymo ir kontrolės tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 298 „Dėl Leidimų zoologijos sodams įkurti išdavimo ir zoologijos sodų tvarkymo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“. Šiems asmenims gyvi laukiniai gyvūnai perduodami tik mokslo ir (ar) mokymo tikslais. Perduodamiems gyviems laukiniams gyvūnams turi būti sudarytos sąlygos, nustatytos Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėse.

21.  Jeigu per protingą laikotarpį atsisako priimti laukinius gyvūnus visos tinkamas laikymo sąlygas turinčios įstaigos (taip pat kitų šalių įstaigos, jeigu į jas kreiptasi), GIAS kreipiasi į Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų gyvų laukinių gyvūnų sunaikinimo / nugaišinimo komisiją, kurios sudėtį įsakymu tvirtina Departamento direktorius, dėl sprendimo laukinius gyvūnus sunaikinti / nugaišinti.

22.  Jeigu Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus atsisako priimti negyvus laukinius gyvūnus, jų dalis, ar gaminius iš jų, GIAS perduoda gautą informaciją (atsakymą) ABNS dėl negyvų laukinių gyvūnų, jų dalių, ar gaminių iš jų pripažinimo atliekomis.

23.  Jei numatoma išgabenti saugomos rūšies laukinį gyvūną į kitą jo laikymo vietą Lietuvoje, GIAS:

23.1.  kreipiasi į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl CITES judėjimo sertifikato išdavimo ir užpildo reikiamų dokumentų formas;

23.2.  suderina su Departamento Finansų skyriumi CITES judėjimo sertifikato apmokėjimą.

24.  Jei laukiniai gyvūnai pervežami Lietuvos Respublikos teritorijoje į aptvarus, voljerus ar kitus statinius, kelionės metu būtina turėti veterinarijos pažymėjimą, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. birželio 15 d. įsakymu Nr. B1-387 „Dėl Veterinarijos pažymėjimo formos patvirtinimo“, ir Lietuvos Respublikoje vežamų gyvūnų važtaraštį, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. B1-207 „Dėl Lietuvos Respublikoje vežamų gyvūnų važtaraščio ir Leidimo paskersti gyvūną skerdykloje formų patvirtinimo“.

25.  Jei numatoma išgabenti pagal tarptautinius susitarimus saugomos rūšies laukinį gyvūną į kitas Europos Sąjungos šalis, GIAS:

25.1.  kreipiasi į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl CITES judėjimo sertifikato išdavimo ir užpildo reikiamų dokumentų formas;

25.2.  suderina su Departamento Finansų skyriumi CITES judėjimo sertifikato apmokėjimą, išsiaiškina gyvūno perdavimo paslaugų apmokėjimo klausimą, sutarčių galiojimą ir kitas reikiamas procedūras;

25.3.  kreipiasi į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) teritorinį padalinį ir pateikia prašymą išduoti veterinarijos sertifikatą (TRACES) likus ne mažiau kaip trims darbo dienoms iki laukinio gyvūno išvežimo datos, Pareigūnas VMVT su prašymu pateikia laukinio gyvūno sveikatos išvadą, CITES sertifikato, transporto priemonės, kuria bus gabenamas laukinis gyvūnas, pažymėjimo kopijas ir apmokėjimo už veterinarijos sertifikatą išrašą;

26.  Konfiskuotino / konfiskuoto gyvūno, jo dalių ar gaminių iš jo perdavimą, gabenimą organizuoja, perdavimo-priėmimo aktu perduoda GIAS. Departamento padaliniai, paėmę ir (ar) konfiskavę laukinį gyvūną, jo dalis ar gaminius iš jų, esant poreikiui, padeda atlikti perdavimo ar gabenimo procedūras.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOJI DALIS

 

27.  GIAS rengia paraiškas dėl lėšų skyrimo iš aplinkos apsaugos rėmimo programos, kartu su Departamento Finansų skyriumi seka šių lėšų panaudojimą, rengia paraiškas ir specifikacijas paslaugų, susijusių su konfiskuotinų ir konfiskuotų laukinių gyvūnų paėmimu, gabenimu, laikymu, pirkimams / įsigijimui departamente užtikrinti.

28.  GIAS veda konfiskuotinų ir konfiskuotų gyvūnų, jų tvarkymo eigos apskaitą, koordinuoja laukinių gyvūnų paėmimo bei tolesnio jų naudojimo (taip pat ir tvarkymo) klausimus Departamente, prireikus bendradarbiauja su Aplinkos apsaugos agentūra, mokslo ir kitomis reikiamomis institucijomis, visuomeninėmis organizacijomis, prireikus – tarptautinėmis institucijomis ir organizacijomis, kitais fiziniais ir juridiniais asmenimis, laukinių gyvūnų paėmimo, laikymo, transportavimo klausimams spręsti.

29.  Siekiant užtikrinti objektyvesnį Pareigūnų, vykdžiusių konfiskuotinų laukinių gyvūnų apžiūros, patikrinimo, paėmimo ir kitas procedūras, veiksmų vertinimą, esant galimybei, visos laukinių gyvūnų paėmimo procedūros fiksuojamos vaizdo filmavimo įranga.

30.  Pareigūnų pasirengimą vykdyti konfiskuotinų laukinių gyvūnų,  jų dalių ar gaminių iš jų paėmimo procedūras bei laukinių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų paėmimo procedūroms nustatytų reikalavimų laikymąsi užtikrina ir kontroliuoja Pareigūnų tiesioginiai vadovai.

________________________